Highland dancers perform before a large audience at the Edmonton Mall during last month's Scotdance Canada Championship Series.

Highland dancers return with trophies

Local dancers win trophies in Edmonton dance competition.

Six members of the Team Charlton Highland Dancers from Northern Vancouver Island traveled brought home aggregate trophies in July from the Scotdance Canada Championship Series 2012, the annual pinnacle event for highland dancing in Canada and the largest annual highland dance event in the world.

The event featured more than 800 dancers dancing at the Ice Palace in West Edmonton Mall in Edmonton, AB.

Randi Ward of Port McNeill and Emma Jensen of Port Hardy each won two aggregate trophies, awarded to the top overall point-scorer in a class on a specific day of competition. Kacie Brittain of Port McNeill and Abigail McCorquodale of Port Hardy also took home aggregate trophies in their classifications, and Ward also claimed the Trophy Highland Fling on her final day of dancing.

“The dedication and hard work of our North Island dancers paid off this week,” said Teresa Charlton, head of the dance school. “Everyone danced very well in extremely competitive classes.”

Team Charlton results from the weeklong competition:

 

July 12

Primary 6: Jerzie Cheetham — 1. Pas de Basques and high cuts; 6. Highland fling. Emma Walkus, competitor.

Novice 6-8: Abigail McCorquodale — 1. Fling; 1. Seann Truibhas.

Intermediate 8-under 10: Camryn Stanley, competitor.

Restricted premiere under 10: Xandryn Frost — 2. Seann Truibhas; 4. Fling; 5. Strathspey and Half-Tullouch.

Restricted premier 11: Georgia Walkus — 5. Jig.

Beginner 12-over: Randi Ward — 1. Highland fling; 2. Sword dance; 2. Strathspey and Highland reel; 3. Seann Truibhas; 1. Aggregate points.

Novice 11-12: Heather MacKenzie — 2. Seann Truibhas; 5. Fling; 6. Strathspey and Highland reel.

Intermediate 10-11: Jenna Brown — 5. Fling; 6. Sword dance.

Intermediate 12-13: Emma Jensen — 1. Seann Truibhas; 1. Strathspey and Highland reel; 6. Sword; 1. Aggregate points.

Restricted premier 14: Kacie Brittain — 6. Strathspey and Half-Tullouch.

 

July 14

Primary 6: Jerzie Cheetham — 4. Pas de Basques and high cuts; 6. Fling.

Novice 6-8: Abigail McCorquodale — 1. Lilt; 3. Flora; 1. Aggregate points.

Restricted premiere under 10: Emily Walker — 3. Blue bonnets; 4. Sailor’s hornpipe; 5. Irish jig. Xandryn Frost — 5. Lilt; 5. Sailor’s hornpipe.

Beginner 12-over: Randi Ward — 1. Trophy Highland fling; 1. Scottish lilt; 1. Flora MacDonald’s Fancy; 1. Aggregate points.

Novice 11-12: Mollie Johnson — 5. Lilt.

Intermediate 10-11: Jenna Brown — 5. Sailor’s hornpipe.

Intermediate 12-13: Emma Jensen — 1. Highland laddie; 1. Wilt thou go to the barracks Johnnie; 1. Aggregate points.

Restricted premier 14: Kacie Brittain — 1. Sailor’s hornpipe; 1. Aggregate points.

Premier 16: Ella Waring, competitor.

 

July 15

Prechampionship

Restricted premiere under 10: Emily Walker — 5. Highland fling.