Port McNeill teen Dawn Briscoe fights through the final strokes in the novice single buck sawing event during Saturday's logger sports competition in Port McNeill.

They came, they sawed, they conquered

Logger Sports Society hosts its annual Lumberjack Competition in Port McNeill.

PORT McNEILL—Dave Macleod of Campbell River took home the men’s overall trophy and Janice Burns was the women’s champion as the Port McNeill Logger Sports Society hosted its fourth annual Lumberjack Competition at the local waterfront Saturday before approximately 200 fans.

Dave Patriquin added the Mike Murray Memorial Trophy as the overall novice winner in the logger sports competition, which drew more than two dozen entrants in men’s, women’s and novice categories.

The event featured competition in classifications that included multiple hand- and power-sawing divisions, axe chopping and throwing and the gruelling choker race. Competitors covered the spectrum of entrants, from Can-Log tour professionals and women to local novice loggers, including a pair of Port McNeill teens — sisters Ali and Dawn Briscoe — competing for the first time.

 

 

LOGGER SPORTS

 

 

 

4th Annual Port McNeill Logger Sports Society

Lumberjack Competition

 

 

 

July 6

OPEN

Springboard chop—1. Karl Bischoff, 1 minute, 30.925 seconds; 2. Lukas Brown John, 1:35.245; 3. Brian Bartow, 1:49.640; 4. Dave Macleod, 1:57.78; 5. Nick Russell, 2:01.22.

Open stock saw—1. Karl Bischoff, 6.30; 2. Lukas Brown John, 6.825; 3. Brian Bartow, 6.985; 4. Dave Macleod, 7.030.

Grand Prairie Accuracy Cut—1. Roger Briscoe, 17.545; 2. Doug Folkins, 22.765; 3. Karl Bischoff, 25.110.

Single buck—1. Dave Macleod, 19.145; 2. Troy Lambert, 22.430; 3. Brian Bartow, 22.880; 4. Nick Russell, 24.385.

Axe throw—1. Lukas Brown John, 14 (14); 2. Karl Bischoff, 14 (9); 3. Brian Bartow, 11; 4. Darren Dean, 10.

Double buck—1. Nick Russell-Lindsey McGill, 9.795; 2. Roger Briscoe-Dave Macleod, 10.015; 3. Brian Bartow-Eric Hoberg, 11.605; 4. Doug Folkins-Darren Dean, 13.325; 5. Karl Bischoff-Anita Jezowski, 16.190.

Obstacle pole bucking—1. Brian Bartow, 15.010; 2. Dave Macleod, 15.140; 3. Darren Dean, 15.875; 4. Nick Russell, 20.220.

Underhand chop (handicapped)—1. Andrew Murray, 46.88; 2. Dave Patriquin, 56.00; 3. Angus Brown, 59.34; 4. Scott Thompson, 1:07.65; 5. Nick Russell, 1:10.620.

Choker race—1. Brian Bartow, 24.215; 2. Nick Russell, 26.050; 3. Dave Patriquin, 27.830; 4. Eric Hoberg, 31.75; 5. Scott Thompson, 33.545.

Hot saw—1. Dave Macleod, 8.280; 2. Nick Russell, 15.095; 3. Scott Thompson, 18.875; 4. Janice Burns, 22.265.

 

 

 

LADIES

Single buck—1. Janice Burns, 22.21; 2. Anita Jezowski, 28.075; 3. Sarah Mooney, 33.81; 4. Heidi Erdle, 36.39; 5. Katherine Pelkey, 38.25.

Stock saw—1. Anita Jezowski, 6.775; 2. Jackie Ramsay, 7.190; 3. Aleta Rushton, 8.740.

Axe throw—1. Janice Burns, 13; 2. Sarah Russell, 10; 3. Jackie Ramsay, 8; 4. Amanda Harvey, 4.

 

 

 

MIXED

Jack & Jill double buck—1. Dave Macleod-Anita Jezowski, 12.120; 2. Karl Bischoff-Janice Burns, 13.605; 3. Darren Dean-Lauren Tulk, 14.185; 4. Nick Russell-Sarah Russell, 15.360; 5. Matt Mooney-Sarah Mooney, 15.520; 6. Roger Briscoe-Ali Briscoe, 15.595.

 

 

 

NOVICE

Underhand chop—1. Eric Hoberg, 31.815; 2. Angus Brown, 39.625; 3. Dave Patriquin, 40.205; 4. Andrew Murray, 41.075; 5. Troy Lambert, 41.17; 6. Scott Thompson, 56.85; 7. Stuart Hillhouse, 1:00.19; 8. Clark Ellah, 1:09.67.

Double buck—1. Andrew Murray-Dave Patriquin, 12.375; 2. Troy Lambert-Brad Laviolette, 17.245; 3. Jackie Ramsay-Clark Ellah, 19.080; 4. Lukas Brown John-Scott Thompson, 19.540; 5. Heidi Erdle-Katherine Pelkey, 22.565; 6. Amanda Harvey-Janice Burns, 22.735; 7. Aleta Rushton-Chantelle Ryan, 23.655; 8. Angus Brown-Lee Hawley, 26.435.

Obstacle pole bucking—1. Andrew Murray, 17.220; 2. Lukas Brown John, 17.655; 3. Angus Brown, 17.700; 4. Clark Ellah, 19.095; 5. Ryan Simmonds, 19.680; 6. Lindsey McGill, 20.545; 7. Scott Thompson, 20.600; 8. Janice Burns, 22.055.

 

Axe throw—1. Dave Patriquin, 9; 2. Scott Thompson, 8.