Tamika Mountain of Alert Bay T’lisalagi’Lakw School races to the front of the pack in the peewee girls 400 metres during the annual Districtwide Track and Field Meet in Port McNeill last Wednesday.

Fleet feet feat at NISS

Elementary school students gather for the annual Districtwide Track and Field Meet at North Island Secondary school.

Gazette staff

PORT McNEILL—The North Island’s elementary school students put aside strike concerns last Wednesday to gather for the annual Districtwide Track and Field Meet at North Island Secondary school.

See results below.

Districtwide Track & Field Meet

At NISS Track

June 11

Tyke Boys

Overall points — 1. Ethan Bono, Sunset, 24 points; 2. Matthew Ney, Gold River, 17; 3. William Grant, Sunset, 13.

100 metres — 1. Ethan Bono, SS, 17.35; 2. Evan Wighton, SS, 17.82; 3. David Hurley, Eagle View, 17.92; 4. Joe Rocchio, SS, 18.22; 5. David Klatt, EV, 18.72.

200 metres — 1. Ethan Bono, SS, 33.19; 2. Evan Wighton, SS, 35.28; 3. David Klatt, EV, 35.62; 4. Dawson Twamley, Sea View, 35.75; 5. Mason Northey, EV, 37.00.

400 metres — 1. Matthew Ney, GR, 1:16.29; 2. David Hurley, EV, 1:19.59; 3. Dawson Twamley, SV, 1:23.88; 4. Mason Northey, EV, 1:24.53; 5. Chaz Hall, EV, 1:24.86.

800 metres — 1. Matthew Ney, GR, 2:59.38; 2. Chaz Hall, EV, 3:04.50; 3. William Grant, SS, 3:05.93; 4. Ethan Fuller, Avalon, 3:11.75; 5. Zach Spafford, SV, 3:17.16.

High jump — 1. Joe Rocchio, SS, 110 cm; 2. Dawson Twamley, SV, 105; 3. Jake Rocchio, SS, 105; 4. Skylar Warnock, Fort Rupert, 100; 5. (tie) Sydney McGillawee, FR, and Rodney Johnston, Av, 95.

Long jump — 1. Ethan Bono, SS, 3.07 metres; 2. Matthew Ney, GR, 3.03; 3. Lorren Glendale, A.J. Elliott, 2.73; 4. William Grant, SS, 2.70; 5. Ryan Fawbert, GR, 2.64.

Triple jump — 1. William Grant, SS, 5.78; 2. Tim Olesen, EV, 5.38; 3. Alexander Schmidt, EV, 5.28; 4. Chaz Hall, EV, 4.77; 5. Matthew Datos, SS, 3.80.

Ball throw — 1. Ethan Bono, SS, 34.74m; 2. David Klatt, EV, 28.70; 3. Tye Morash, K’ak’ot’lats’i, 27.27; 4. Kai Verbrugge, SS, 24.9; 5. Hayden Jack, SS, 24.51.

400 relay — 1. Sunset A, 1:09.85; 2. Eagle View A, 1:12.40; 3. Sunset C, 1:16.28; 4. Gold River, 1:16.87; 5. Sea View, 1:17.66.

Tyke Girls

Overall points — 1. Mallory Martineau, Eagle View, 24; 2. Abigail McCorquodale, Eagle View, 17; 3. Mackenzie Moore, Eagle View, 14.

100 — 1. Mallory Martineau, EV, 18.22; 2. Summer Lambert, SS, 18.75; 3. Mackenzie Moore, EV, 19.35; 4. Brooklyn Watson, AJE, 19.65; 5. Brooke Neely, SV, 19.71.

200 — 1. (tie) Abby McCorquodale, EV, and Mackenzie Moore, EV, 36.31; 3. Sharon Prevost, AJE, 36.48; 4. Summer Lambert, SS, 36.49; 5. Brooke Neely, SV, 36.87.

400 — 1. Mallory Martineau, EV, 1:22.53; 2. Abby McCorquodale, EV, 1:27.44; 3. Sidney Cote, SS, 1:34.59; 4. Jerzie Cheetham, EV, 1:35.35; 5. Emma Harrison, EV, 1:36.00.

800 — 1. Talia Child, FR, 3:31.30; 2. Jorja Laughlin, AJE, 3:31.87; 3. Tessa Lapointe, GR, 3:32.01; 4. Paige Greer, EV, 3:41.03; 5. Kirsten Strussi, EV, 3:41.75.

High jump — 1. Larissa McGillawee, FR, 95cm; 2. Brooke Neely, SV, 90; 3. Linden Chateauvert, AJE, 85.

Long jump — 1. Mallory Martineau, EV, 3.01m; 2. Talia Child, FR, 2.69; 3. Larissa McGillawee, 2.61; 4. Brooklynn Watson, AJE, 2.57; 5. Abby McCorquodale, EV, 2.44.

Triple jump — 1. Mallory Martineau, EV, 6.98; 2. Madison Grenier, EV, 5.95; 3. Abby McCorquodale, EV, 5.77; 4. Brooklyn Watson, AJE, 5.68; 5. Sabine Lapointe, GR, 4.52.

Ball throw — 1. Sharon Prevost, AJE, 17.29; 2. Shayla Williams, K, 16.45; 3. Mackenzie Moore, EV, 16.15; 4. Loralie Bell, SV, 15.72; 5. Alyssa Clair, K, 15.13.

400 relay — 1. Eagle View A, 1:13.31; 2. A.J. Elliott, 1:17.47; 3. Sunset A, 1:19.31; 4. Eagle View B, 1:20.59; 5. Fort Rupert, 1:26.91.

Peewee Boys

Overall points — 1. (tie) Rhys Dutcyvich, SS, and Caleb Ney, GR, 17; 3. (tie) Jason Glendale, AJE, Joey Grant, SS, Payton Laming, SS, and Seth Walkus, Gwa’sala-’Nakwaxda’xw, 16.

100 — 1. Norman Janssen, K, 17.01; 2. Dominic Walkus, GN, 17.22; 3. Callen Macarenko, EV, 17.65; 4. Kohner Walkus, Av, 17.70; 5. Michael Leduc, GR, 17.85.

200 — 1. Seth Walkus, GN, 33.32; 2. Jason Glendale, AJE, 33.69; 3. Mathew Saunders, SS, 33.91; 4. Michael Leduc, GR, 34.27; 5. Avory Collins, SS, 34.91.

400 — 1. Rhys Dutcyvich, SS, 1:16.10; 2. Luke Gage, Av, 1:18.85; 3. Jason Glendale, AJE, 1:22.72; 4. Mathew Saunders, SS, 1:22.74; 5. Avory Collins, SS, 1:23.63.

800 — 1. Caleb Ney, GR, 2:44.05; 2. Rhys Dutcyvich, SS, 2:56.31; 3. Joey Grant, SS, 2:57.81; 4. Luke Gage, Av, 3:08.78.

1,500 — 1. Caleb Ney, GR, 5:22.95; 2. Joey Grant, SS, 5:45.28.

High jump — 1. Bradley Hosken, SS, 125cm; 2. Seth Walkus, GN, 125; 3. (tie) Keanu Charlie-Walkus, GN, and Payton Laming, SS, 110; 5. (tie) Joey Grant, SS, and Noah Jensen, SS, 110.

Long jump — 1. Rhys Dutcyvich, SS, 3.46m; 2. Avory Collins, SS, 3.08; 3. Luke Gage, Av, 3.07; 4. Caleb Ney, GR, 3.00; 5. Michael Leduc, GR, 2.97.

Triple jump — 1. Jason Glendale, AJE, 7.20m; 2. Joey Grant, SS, 6.56; 3. Callen Macarenko, EV, 6.34; 4. Avory Collins, SS, 6.17; 5. Caleb Ney, GR, 5.71.

Shot put — 1. Payton Laming, SS, 6.03m; 2. Seth Walkus, GN, 5.77; 3. Andrew Point, Av, 5.67; 4. Dante Michelson, AJE, 5.06; 5. Tyler Coon, GN, 5.00.

Discus — 1. Payton Laming, SS, 14.65m; 2. Michael Leduc, GR, 13; 3. Tyler Coon, GN, 9.87; 4. Levi Lawrence, GR, 9.86; 5. Fay Lam, AJE, 9.3.

400 relay — 1. Sunset A, 1:05.55; 2. Gold River, 1:08.43; 3. Avalon, 1:10.05; 4. Eagle View, 1:10.72; 5. Gwa’sala-’Nakwaxda’xw, 1:11.02.

Peewee Girls

Overall points — 1. Isabella Schmidt, EV, 19; 2. (tie) Kayley Clair, EV, and Jordan Laughlin, AJE, 18.

100 — 1. Isabella Schmidt, EV, 16.54; 2. Abby Parker, SS, 16.80; 3. Faith Gage, Av, 17.56; 4. Hana Kim, GR, 17.86; 5. Aliya Therrien, EV, 18.06.

200 — 1. Isabella Schmidt, EV, 32.55; 2. Abby Parker, SS, 33.04; 3. Aisha Gilbert, GR, 33.75; 4. Emily Walker, EV, 33.97; 5. (tie) Faith Gage, Av, and Avary Miller, Av, 34.12.

400 — 1. Tamika Mountain, T’lisalagi’Lakw, 1:19.85; 2. Kayley Clair, EV, 1:21.03; 3. Silkence Williams, AJE, 1:22.81; 4. Aisha Gilbert, GR, 1:23.12; 5. Zoe Johnson, EV, 1:25.47.

800 — 1. Freddie Williamson, EV, 3:28.57; 2. Jasmine Dayley, EV, 3:29.87; 3. Emily Mjolsness, AJE, 3:30.97; 4. Danielle Barnes, T, 3:37.81; 5. Tamika Mountain, T, 3:50.67.

1,500 — 1. Jordan Laughlin, AJE, 8:56.33.

High jump — 1. Cassiel Carlson, SS, 1.20m; 2. Avary Miller, Av, 1.15; 3. Silkence Williams, AJE, 1.10; 4. Alex Twamley, SV, 1.05; 5. (tie) Ashley Cadwallader, FR, and Sophie Tynjala, AJE, 1.05.

Long jump — 1. Kayley Clair, EV, 3.30m; 2. Aisha Gilbert, GR, 3.03; 3. Isabella Schmidt, EV, 3.01; 4. Emily Walker, EV, 2.96; 5. Danielle Barnes, T, 2.94.

Triple jump — 1. Kayley Clair, EV, 7.08m; 2. Freddie Williamson, EV, 7.06; 3. Emily Walker, EV, 6.97; 4. Isabella Schmidt, EV, 6.50; 5. Sophie Tynjala, AJE, 6.47.

Shot put — 1. Jordan Laughlin, AJE, 6.08m; 2. Mady Harris, FR, 5.68; 3. Kodi Hutchinson, GR, 5.22; 4. Ashley Cadwallader, FR, 4.80; 5. Julianna Fraser, SS, 3.91.

Discus — 1. Jordan Laughlin, AJE, 12.81m; 2. Hana Kim, GR, 12.25; 3. Kodi Hutchinson, GR, 11.14; 4. Tamika Mountain, T, 10.66; 5. Emily Mjolsness, AJE, 10.16.

400 relay — 1. Eagle View, 1:09.25; 2. Sunset, 1:10.50; 3. Gold River, 1:10.70; 4. A.J. Elliott, 1:10.95; 5. Eagle View B, 1:13.53.

Bantam Boys

Overall points — 1. Boss Lee, Av, 18; 2. Tre McLachlan, EV, 17; 3. (tie) Drayson Marshall, SS, and Carson Strang, SS, 14.

100 — 1. Boss Lee, Av, 15.22; 2. Drayson Marshall, SS, 16.15; 3. Clayton Bono, SS, 16.47; 4. Victor Hanuse, Av, 17.60; 5. Simon Walkus, GN, 17.68.

200 — 1. Boss Lee, Av, 29.82; 2. Drayson Marshall, SS, 30.00; 3. Clayton Bono, SS, 31.11; 4. Carson Strang, SS, 31.69; 5. Jacob Pohl, Av, 31.72.

400 — 1. Carson Strang, SS, 1:13.68; 2. Tony Zapp, FR, 1:15.09; 3. Tre McLachlan, EV, 1:20.28.

800 — 1. Tre McLachlan, EV, 4:51.39.

High jump — 1. Simon Walkus, GN, 123cm; 2. Carson Strang, SS, 120; 3. Drayson Marshall, SS, 120; 4. Jonathon Pohto, AJE, 115; 5. Alfred Charlie, FR, 115.

Long jump — 1. Boss Lee, Av, 4.25m; 2. Clayton Bono, SS, 3.56; 3. Jacob Pohl, Av, 3.52; 4. Jordan Riehl, SS, 3.18; 5. Jonathon Pohto, AJE, 3.15.

Triple jump — 1. Jordan Riehl, SS, 6.50m.

Shot put — 1. Tyler Swanson, SS, 8.2m; 2. Tristen White, Av, 7.3; 3. Jon Hancock, SS, 6.6; 4. Jacob Pohl, Av, 6.4; 5. Cody Walkus, GN, 5.8.

Discus — 1. Tre McLachlan, EV, 14.89; 2. Jon Hancock, SS, 12.48; 3. Kayle Wallas-Williams, GN, 12.34; 4. Michael Tynjala, AJE, 10.8; 5. Reece Lloyd, SS, 10.3.

400 relay — 1. Avalon, 1:01.62; 2. Sunset, 1:02.35; 3. Gwa’sala-’Nakwaxda’xw, 1:08.53.

Bantam Girls

Overall points — 1. Mandy Foldy, SS, 23; 2. Kristen Clair, EV, 22; 3. (tie) Faith Castillo, EV, and Freyja Reed, AJE, 20.

100 — 1. Faith Castillo, EV, 15.89; 2. Sydney Martineau, EV, 17.87; 3. Abbie MacDonald, Av, 18.35; 4. Kianna Schmidt, SV, 18.50; 5. Colesa Pakkalen, AJE, 19.97.

200 — Kristen Clair, EV, 30.00; 2. Georgia Walkus, EV, 31.30; 3. Freyja Reed, AJE, 34.44; 4. Sydney Martineau, EV, 35.39; 5. Helen Clair, GN, 35.46.

400 — 1. Faith Castillo, EV, 1:08.69; 2. Georgia Walkus, 1:19.02; 3. Freyja Reed, AJE, 1:29.93; 4. Alana Johnston, Av, 1:30.24; 5. Alexis Dawson, Av, 1:33.21.

800 — 1. Kristen Clair, EV, 3:01.46; 2. Mandy Foldy, SS, 3:21.35.

1,500 — 1. Mandy Foldy, SS, 5:06.9.

High jump — 1. Freyja Reed, AJE, 1.2m; 2. Hailey Tiberghien, SV, 1.2; 3. Abbie MacDonald, Av, 1.15.

Long jump — 1. Freyja Reed, AJE, 3.6m; 2. Hailey Tiberghien, SV, 3.45; 3. Kristen Clair, EV, 3.03; 4. Faith Castillo, EV, 2.94; 5. Abbie MacDonald, Av, 2.75.

Triple jump — 1. Kristen Clair, EV, 7.60m; 2. Faith Castillo, EV, 7.05; 3. Sydney Martineau, EV, 6.20.

Shot put — 1. Mandy Foldy, SS, 5.17m; 2. Alana Johnston, Av, 5.03; 3. Crystal Tapp, SS, 4.00; 4. Sarah Brandson, SS, 3.98; 5. Moriah Purdy, SS, 3.00.

Discus — 1. Mandy Foldy, SS, 13.79m; 2. Charlize Swanson, AJE, 13.6; 3. Crystal Tapp, SS, 11.93; 4. Kianna Schmidt, SV, 10.89; 5. Sarah Brandson, SS, 9.64.

400 relay — 1. Eagle View, 1:01.12; 2. Avalon, 1:09.68; 3. A.J. Elliott, 1:11.66; 4. K’ak’ot’lats’i, 1:15.87.

Get local stories you won't find anywhere else right to your inbox.
Sign up here

Just Posted

Telegraph Cove Resort will open June 1 to self-contained campers only

Washrooms, showers and all other amenities will remain closed for now

Hardy Bay Seniors’ Centre doubling down to build community during COVID-19

The volunteer-run group is cooking meals and checking in on isolated seniors

Three weekly direct flights from Port Hardy to Vancouver starting June 1

Direct between Bella Bella and Vancouver not resuming at this time

UPDATE: Local taxi company applying to opertate north island bus route

Waivin’ Flags Taxi wants to operate Route 5 between Cambpell River and Port Hardy

Change in service: Port Hardy is switching from bi-weekly garbage pick up to weekly schedule

The cost for the weekly garbage pick up service is an additional $30.12 annually.

VIDEO: Injured bald eagle rescued in B.C. First Nations community

Bird suspected injured in fight, whisked off to Coquitlam rehab

Toronto Raptors’ Ujiri says conversations about racism can no longer be avoided

Thousands have protested Floyd’s death and repeated police killings of black men across the United States

‘I’m afraid’: Witnesses of wolf attack on senior near Prince Rupert worried about safety

Frank Russ shows where the unprovoked wolf attacked his father

Protesters prepare to rally against racism in front of Vancouver Art Gallery

Rally is in response to the deaths of black Americans and a Toronto woman

Man dies in ATV accident south of Nanaimo

Incident happened on backroad Friday night in Nanaimo Lakes area

Protesters rally against anti-black, Indigenous racism in Toronto

Police estimated the crowd to be between 3,500 and 4,000 and said there was no violence

Feds earmark $1.5M to support recovery of B.C., Indigenous tourism

B.C. money will be split between Vancouver Island and Indigenous tourism

‘We’re sick of it’: Anger over police killings shatters U.S.

Tens of thousands marched to protest the death of George Floyd

Most Read