Elieah Cotter of Eagle View Elementary leads the bantam girls race up the final big hill in last week's districtwide cross-country meet in Sointula.

Sointula greets speeders

More than a hundred North Island youths invaded Malcolm Island last week for the annual Districtwide Cross Country Run for grades 2-7.

SOINTULA—More than a hundred North Island youths, including a delegation from Gold River and Tahsis, invaded Malcolm Island last week for the annual Districtwide Cross Country Run for grades 2-7.

Students were treated to sunny skies, a mild breeze and plenty of snacks and prize ribbons.

One year after the event was moved to Port McNeill due to a cougar scare in Sointula, it returned to Malcolm Island even as a cougar was being sought in Port McNeill.

 

CROSS COUNTRY

 

 

 

Districtwide Elementary School Meet

At A.J. Elliott School, Sointula

Oct. 23

 

 

 

Tyke girls

1. Mallory Martineau, EV, 8 minutes, 7 seconds; 2. Tianna Freund, EV, 8:08; 3. Abigail McCorquodale, EV, 8:51; 4. Brooke Neely, SV, 9:22; 5. Nikki Foster, SS, 9:33; 6. Tatyanna Johnny, EV, 9:37; 7. Chyra Snowdon, SS, 9:44; 8. Adel Blid, SS, 9:44; 9. Kirsten Strussi, EV, 9:45; 10. Sabine Lapointe, RWES, 9:51; 11. Brooklyn Watson, AJE, 9:55; 12. Emma Harrison, EV, 10:02; 13. Brooke Mercer, FR, 10:05; 14. Edie McCulley, FR, 10:07; 15. Kezra Nelson, AJE, 10:15; 16. Marissa Ewen, SS, 10:24; 17. Jorja Laughlin, AJE, 10:26; 18. Shayla Jolie-Williams, K’akot’lats’i, 11:09; 19. Taysia Feschuk, T’lisalagi’lakw, 11:45; 20. Rayah Dustin, SS, 11:45;

21. Brooke Biggs, SS, 11:48; 22. Merissa Walkus-Wallace, AJE, 11:59; 23. Sydney Cote, SS, 12:16; 24. Alexis Slack, SS, 12:17; 25. Jordis Sinden, EV, 12:18; 26. Brilynne Bell, SS, 12:20; 27. Dayna Charlie, G-N, 12:32; 28. Alexis Frank, SV, 12:40; 29. Larissa McGillawee, FR, 12:57; 30. Madison Grenier, EV, 12:59; 31. Annika Heemels, EV, 13:00; 32. Madelyn Meredith, EV, 13:01; 33. Sarah-Martha Bruce, AB, 13:31; 34. Chloe Blair, Wagalus, 14:23; 35. Jada Wadhams, AB, 14:24; 36. Nevaeh Rufus, G-N, 14:33; 37. Randi-Lynn Scow, G-N, 14:36; 38. Aaliyah Joe, G-N, 14:39; 39. Saidah Clark, SS, 14:43; 40. Denise Williams, K, 14:54;

41. Mercedes Nelson, K, 15:19; 42. Alyssa Clair, K, 15:23; 43. Lilly Jorgenson, SV, 17:06; 44. Sue-Ann Sheena, W, 17:19; 45. Effrey Sedgemore, W, 18:14; 46. Alexis Norman, EV, 18:14; 47. Damaya Walkus, W, 18:23; 48. Felicity Bruce, FR, 18:43; 49. Lily Trimmer, AJE, 18:43; 50. Liana Hunt, W, 19:24; 51. Anne Wilson, FR, 19:51.

 

 

 

Tyke boys

1. Ethan Bono, SS, 7:27; 2. Matthew Ney, RWES, 7:31; 3. William Grant, SS, 7:47; 4. Cole Klughart, SS, 8:10; 5. Dawson Twamley, SV, 8:12; 6. Dawson Lamothe, EV, 8:13; 7. Kai Verbrugge, SS, 8:21; 8. Ethan Hunt, SS, 8:29; 9. Chaz Miller-Hall, EV, 8:30; 10. Lorren Glendale, AJE, 8:49; 11. Brandon Brotchie, K, 8:51; 12. Evan VanSolkema, Tahsis, 8:57; 13. Zachary Spafford, EV, 9:16; 14. Yuan Niida-Smith, FR, 9:40; 15. Jacob Swanson, AJE, 9:42; 16. Rory Sinden, EV, 9:43; 17. William Shonnock, AB, 9:44; 18. Ryler Smith, EV, 9:48; 19. Nicholai Johnny, EV, 10:43; 20. Darren Hunt, T, 11:18;

21. Xaydan Peterson, T, 11:20; 22. Lucas Norman, EV, 11:21; 23. Mark Wallas, K, 11:22; 24. Sydney McGillawee, FR, 11:29; 25. Harvey Dick, G-N, 12:00; 26. Dominik Mountain-George, G-N, 12:06; 27. Garrett Beek, SS, 12:06; 28. Matthew Verbrugge, SS, 12:10; 29. Tacoma Walkus, G-N, 12:16; 30. Ross Wilson, EV, 12:31; 31. Solomon Melan, AJE, 12:49; 32. Kale Hunt, FR, 13:06; 33. Skylar Warnock, FR, 13:36; 34. Grant Joseph, G-N, 13:58; 35. Dante McKinney, T, 14:22; 36. Dominick Rydalch, SV, 14:41; 37. Jimmy Dawson, W, 14:55; 38. Ethan Nelson, K, 15:00; 39. Tye Morash, K, 15:32; 40. Jaiden Joe, G-N, 16:11;

41. Kyle Davidson, K, 16:13; 42. Marcus Clair, K, 17:13; 43. Rennan Buchanan, AB, 17:34; 44. Caleb McKenzie, SV, 18:41.

 

 

 

Pee Wee girls

1. Silkence Williams, AJE, 13:55; 2. Emily Mjolsness, AJE, 14:26; 3. Freddie Williamson, EV, 14:28; 4. Jordan Laughlin, AJE, 15:12; 5. Abby Douglas, SV, 15:25; 6. Lucinda Janse, EV, 15:42; 7. Jenny Wei, AJE, 16:16; 8. Isabela Schmidt, EV, 16:42; 9. Tamika Mountain, T, 18:25; 10. Alexis Twamley, SV, 18:30; 11. Nora Alfred, T, 18:30; 12. Xandryn Frost, SS, 18:31; 13. Ashlynn Walker, SS, 19:02; 14. Emelie VanSolkema, Tahsis, 19:36; 15. Karin Clausen, AJE, 21:26; 16. Kyra Dan-Clair, K, 21:48; 17. Jasmine Dayley, EV, 22:30; 18. Aliya Therrien, EV, 23:37; 19. Daysha McKinney, T, 24:01; 20. Kiana Hunt, T, 24:02;

21. Madison Barton, K, 24:19; 22. Rowan Williamson, EV, 24:24; 23. Elleanna Hunt, FR, 24:32; 24. Megan Weyman, W, 24:38; 25. Shayna Wagner, SS, 24:38; 26. Kylie Joe, G-N, 25:02; 27. Cassandra Jacobson, W, 28. Kelly Tom, G-N, 28:03; 29. Angelica Stagg, EV, 38:40; 30. Emma Johnson, W, 40:14; 31. Grace Dawson, W, 40:20.

 

 

 

Pee Wee boys

1. Caleb Ney, RWES, 11:57; 2. Rhys Dutcyvich, SS, 12:34; 3. Joey Grant, SS, 12:43; 4. Jason Glendale, AJE, 12:45; 5. Adam Benwell, SS, 13:18; 6. Mathew Saunders, SS, 13:31; 7. Jairus Ball, Tahsis, 13:50; 8. Norman Jannsen-Walkus, K, 15:18; 9. Kenneth Jolliffe, AB, 17:02; 10. Justin Smith, T, 17:23; 11. Shane Cook, T, 18:09; 12. Kyle Isaac, AB, 18:14; 13. Tyler George, G-N, 18:23; 14. Gareth Howell, Tahsis, 18:24; 15. Gregory Walkus, G-N, 18:26; 16. Noah Jensen, EV, 18:37; 17. Dominic Walkus, G-N, 19:22; 18. Brandon Paul Huber, EV, 19:53; 19. Gavin Konschuh, AB, 23:52; 20. Seth Williams, K, 26:36; 21. Troy Charlie, G-N, 26:49.

 

 

 

Bantam girls

1. Eileah Cotter, EV, 12:35; 2. Mady Harris, FR, 12:43; 3. Mandy Foldy, SS, 14:32; 4. Freyja Reed, AJE, 15:15; 5. Lucy Wallace, AJE, 17:14; 6. Charlize Swanson, AJE, 17:50; 7. Jessica Wadhams-Mountain, T, 18:11; 8. Destiny Hansen, Zeballos, 18:11; 9. Courteney John, Tahsis, 18:17; 10. Hailey Tiberghien, SV, 19:08; 11. Sydney Martineau, EV, 19:21; 12. Serena Robertson, K, 21:37; 13. Shae-lynn Pazarena, SS, 22:57; 14. Leanne Wilson, FR, 23:38.

 

 

 

Bantam boys

1. Clayton Bono, SS, 13:42; 2. Simon Walkus, G-N, 14:41; 3. Jonny Pohto, AJE, 16:27; 4. Alfred Charlie, FR, 19:00; 5. Landon John, G-N, 20:49; 6. Erson Thomas, Zeballos, 21:14; 7. Ken Brown, G-N, 27:23.

 

 

Just Posted

Adopted pet pig gets killed and eaten

Animal was adopted out by SPCA staff in the Cowichan Valley

Woss Forestry Program now officially tuition free

All particpants for the first intake will have their tuition funded

Snowfall this morning in Port Hardy

Environment Canada reports 5 to 10 centimeters

RDMW frustrated over WFP response to logging trucks on the highway

“The only way you are going to have our trust back is if you sit with us all at the table.”

Working group discusses public intoxication problem in Port Hardy

The aim is to “set up a framework to make the community a safer place.”

President praises nearly 1,800 volunteers at B.C. Games

Ashley Wadhwani sits down with the Kamloops 2018 B.C. Winter Games President Niki Remesz

How to keep local news visible in your Facebook feed

Facebook has changed the news feed to emphasize personal connections. You might see less news.

The way government learn someone has died is getting a digital overhaul

Governments in Canada turned to private consultants 2 years ago to offer blueprint

Bobsleigh team misses Olympic medal finish

Canadian team finishes four-man event 0.84 seconds behind first place, 0.31 seconds from podium

Vancouver Island job market ever-evolving

Various sectors driving employment in region will be represented at Black Press career fair in Comox Feb. 8

B.C. Games: Athletes talk Team Canada at PyeongChang 2018

From Andi Naudie to Evan McEachran there’s an Olympian for every athlete to look up to

Minor injuries after car veers into Courtenay dance studio

A driver and passenger were taken to hospital after their vehicle crashed… Continue reading

Snowboarders sliding into fresh territory at B.C. Games

Athletes hit the slopes for first appearance as an event at the B.C. Winter Games in Kamloops

Looking back at the 1979 B.C. Games: Good memories, even better jackets

39 years later, Kamloops is hosting the Winter Games again, with some volunteers returning

Most Read